top of page

 

Кликом до стваралаштва- млади композитори 

 

КАТЕГОРИЈА:  Дидактичко средство, наставна средства ( образовни софтвери у наставном процесу)

ОПШТИ ЦИЉ: Развијање музичких писмености и полифоније код ученика. Развијање интересовања за бављење музичким стваралаштвом.

СПЕЦИФИЧНИ ЦИЉЕВИ: Усвајање трајања музичких целина (тактова) и трајања нота у нотном систему. Оспособљавање ученика за компоновање музичких дела. Упознавање са различитим музичким инструментима и оспособљавање за њихово препознавање на основу тонских (звучних боја)  карактеристика.

СПЕЦИФИЧНИ ЦИЉЕВИ: Усвајање трајања музичких целина (тактова) и трајања нота у нотном систему. Оспособљавање ученика за компоновање музичких дела. Упознавање са различитим музичким инструментима и оспособљавање за њихово препознавање на основу тонских (звучних боја)  карактеристика.

КОРЕЛАЦИЈА СА САДРЖАЈИМА НАСТАВНИХ ПРЕДМЕТА: Математика (Разломци 1/8, 1/4, 1/2; Сабирање разломака); Српски језик (Слог)

ДОПРИНОС ВАШЕГ РАДА УНАПРЕЂИВАЊУ ОБРАЗОВНО-ВАСПИТНОГ РАДА:

Програм MuseScore, који овим путем желимо да представимо колегама, је лагани и бесплатни програм за креирање нотних записа. Пружа могућност одабира музичких инструмената, на основу кога се могу обезбедити слушни подражаји и значајно утицати на развој полифоније.

У трећем и четвртом разреду, у настави музике, ученици усвајају одређене музичке писмености, које с применом наведеног програма могу потпуније сагледати, односно стећи основне представе о циљу свога учења, али и увежбавати и развијати усвојене вештине и способности .

Примера ради, у четвртом разреду ученици су учили четворочетвртински такт и трајања пауза и нота (осмина, четвртина, половина, цела). У програму MuseScore, учитељ или ученици задају такт, а потом одабиром нота (једноставним кликом на жељену ноту означе је, а потом кликом на жељену позицију на нотном систему поставе је) компонују мелодију у задатом такту. Када заврше са компоновањем, компоновану мелодију коју су сами створили могу да преслушају, да је сачувају и виду аудио записа и преслушавају је на било ком аудио уређају, да се својом „композицијом“ похвале родитељима и пријатељима, а сам нотни запис могу да добију и у штампаном облику.  

Омогућити ученицима квалитетну перцепцију продукта личног стваралаштва, је свакако нешто што значајно мотивише ученика на даљи рад и стваралаштво.

РЕЗУЛТАТ (напредак) који је постигнут:

С применом програма MuseScore ученици су лако усвојили трајање нота (осмина, четвртина, половина и цела нота) и пауза (осмина, четвртина, половина и цела). Самосталним „компоновањем“, односно постављањем нота на жељену позицију у нотном систему, лако су усвојили и C-дур лествицу.

Постојање продукта активности, у виду аудио записа и пдф документа „креираног“ нотног записа, значајно је мотивасало ученике у погледу развоја музичке писмености и стваралаштва.

Пошто је програм, у својој основној намени, лаган за коришћење и потпуно бесплатан, ученици су временом научили самостално да отворе нови документ (нотни запис) и креирају личну композицију самостално, у ваншколским условима на личном рачунару.

Ради остваривање значајније мотивације, на почетку увођења програма у наставни процес, ученици су креирали композиције на основу задатог такта (2/4, 3/4 или 4/4). Било да су креирали композицију за један инструмент или оркестар, компонована мелодија, једноставно, увек звучи добро и изазива позитивно реаговање ученика на лични рад.

Тежи део био је читање нотних записа, са штампаног документа, односно певање солмизацијом и тактирање, али како је то уведено као подразумевани процес након „компоновања“, ученици су лако прихватали дато задужење и научили да своје ноте певају и изводе кроз тактирање.

Сагледан је и значај увођења учених музичких ознака: p (piano) за тихо певање/свирање, mf (mecoforte) средње гласно, полугласно певање/свирање и f (forte) за гласно певање/свирање. Један креирани нотни запис је превођен у различите тоналитете, да су кроз слушање ученици уочили значај поменутих ознака у примени и њихов утицај на извођење музичког дела. Поред слушања личних композиција, примењиване су и стандардне методе и технике рада за уочавање тоналитета, како би ученици били у могућностни да сагледају потпуније на који начин различити тоналитети могу утицати и на сам доживљај компоноване мелодије.

У даљем раду, ученици су кроз групни рад повремено добијали задатак, да компонују мелодију на задати текст (песму или део драмског текста)  из Читанке. (Креирана мелодија коришћена је као позадинска пратња током рецитовања ученика на школској приредби.)

Аудио записи се чувају у mp3 формату, тако да не заузимају велику меморију и лако се преносе и чувају на различитим уређајима. Могу се лако пренети путем блутута, имејла, месенџера..., на други рачунар, таблет, телефон, а могу се репродуковати и на обичном аудио уређају, што је често од значаја у нашим школским условима, односно реалном броју расположивих рачунара у тренутку када су нам за нам за ту намену потребни.

КОМЕНТАРИ:

Ученици су поносни на свој рад и радо га деле са својим пријатељима и својим члановима породице и то је оно због чега је овај програм у мотивационом смислу за ученике од посебног значаја, када је реч о развијању музичке писмености и стваралаштва. Коментар ученика, који реално живе у условима савремених информационо-комуникационих технологија, изражава се кроз њихову сталну самоницијативу да се програм покрене и да самостално „компонују“ своје мелодије. И не само ученици, и родитељи су ти, који се радо хвале радовима своје деце, па тако креирани аудио записи буду дељени са поносом уз коментар: „Искомпоновао мој композитор...“

ОПИС  САДРЖАЈА ПО КОРАЦИМА:

 *Упознавање ученика са програмом MuseScore

Иако ученици самостално користе многа средства савремене  информационо-комуникационе технологије, не може се очекивати од њих да на почетку самостално раде у програму. У одређеном периоду, док се ученици не осамостале, учитељ је тај који ће покретати програм и припремати празан нотни запис за компоновање, а по креирању садржаја извозити, чувати и делити аудио записе и ПДФ документа.

Ученицима је потребно показивати како се отвара нови документ, како се именује, на који начин се ноте постављају у нотни запис, како да своју композицују преслушају и коригују и на крају како да креирано сачувају.

Недостатак, а можда и предност самог програма је коришћење интернационалних назива за музичке инструменте. Ученицима је потребно време да се навикну на дате називе музичких инструмента, али је за њих саме од значаја да их препознају у том јединственом говорном облику. С друге стране, дата је и могућност међупредметног повезивања са наставом Енглеског језика.

У програму, клавир је означен речју Piano, виолина са Violin, флаута са  Flute, ксилофон са Xsilophone, хармоника са Harmonica, бубњеви са  Drumset, гитара са  Guitar, триангл са Triangle, харфа са Harp...

Инструмент који је сваку мелодију чинио посебном је ксилофон и њега су ученици најчешће бирали при компоновању.

 

* Компоновање у програму је једноставно. Након избора инструмента и такта композиције, програм аутоматски креира нотни запис и компоновање може да започене. Ноте се постављају на линије нотног записа једним кликом. При постваљању сваке ноте репродукује се и сам звук одабраног инструмента.

У сваком моменту, могуће је покренути дугме за репродукцију и преслушати креирану мелодију.

При постављању нота, програм аутоматски трајање нота уоквирује у задати такт додавњем одговарајућих пауза или предвајањем нота кроз полустепене образујући нотни лук. На тај начин, ученик је у могућности да сам себе контролише у уређувању тактова, односно груписању нотних трајања и трајања пауза у оквиру задатих тактова.

 

*Креирање мелодије на задати текст.

Након детаљне анализе текста на часу Српског језика, ученици добијају задатак да у групном раду компонују позадинску мелодију за обрађени текст. По завршеном раду, свака група представља свој рад. Репродукција креирана мелодије тече уз говор ученика, односно задати текст из Читанке, након чега се представља и сама композиција – у ком такту је креирана и који музички инструменти су коришћени.

Пошто се све групе представе, ученици уз вербално аргументовање бирају композицију која најбоље одговара задатом тексту.

Кроз ранију анализу музичких дела и препознавање музичких инструмената у тим делима, ученици су навикли на посебан, специфичан доживљај сваког инструмента, односно доживљај његове мелодије. На овај начин, када су постављени у улогу композитора, али и музичког критичара, код њих се развијају финији осећаји за препознавање вредности музичког дела, као и сагледавање значаја музичког дела у смислу појачавања емотивног доживљаја одређеног текста, а с тим у вези и функција музичког инструмента коришћеног у композицији.

 

*Презентација продукта рада ученика.

Дечје стваралаштво је од посебног значаја у образовном процесу. Као и у другим наставним областима, односно другим видовима испољавања дечјег стваралаштва и креативности, ни у овом случају се од ученика не може очекивати прецизност у раду, али свакако да компоноване мелодије подједнако изазивају задовољство сваког слушаоца (ученика, родитеља, учитеља и других наставника). Велика су радост и понос ученику, јер су продукт његовог личног труда и рада, родитељу, јер су то „направили“ њихови мали уметници и учитељу, јер зна шта је све свога ученика на тај начин научио. Зато је свака креирана композиција презентована са великим задовољством, на родитељским састанцима, у организацији других окупљања родитеља (трибине и радионице) и на школским приредбама. 

Пример из учионице: 

                                 

 

 - композиција за један инструмент: 

 - композиција за оркестар: 

  

Пролећна песма.mp3
На ливади.mp3
bottom of page