top of page

Угледни час из Музичке културе

 

 

Уводне напомене: Савремена технологија отвара могућности унапређивања наставног процеса у свим областима и помаже остваривању савременог концепта образовања, по коме се ученик доводи у центар процеса учења, односно постаје активни учесник процеса учења. И док се традиционална настава базирала на систему подучавања, у савременој настави доминантан је систем учења, кроз који се ученик оспособљава за самостално учење у будућности, односно целоживотно учење. Наставна средства у новијој концепцији учења постају алат учења, а сам учитељ „навигатор“ у том процесу учења. Учетељ је ту да изврши квалитетан одабир наставних средства, који ће ученику пружити могућност самосталног истраживања, откривања и учења, кроз реалне њему блиске представе.

 

Развоју музичке писмености код ученика ниже узрастне доби, генерално се придаје мањи значај, иако би она требала да се развија паралелно са другим писменостима. Музичке писмености су специфична група писмености, које се не могу развијати на основу чисто теоријских или визуалних сазнања и представа, већ је потребно значајно укључивање чулно - перцептивних подражаја путем чула слуха. Опремљеност наших школа, у погледу неопходних наставних средстава за реализацију наставе Музичке културе и уопште развој музичке писмености код ученика, мотивацију и подстицај ученика за бављење музиком и музичким стваралаштвом, развијање естетских осећаја за музичке вредности и другог, што педставља опште циљеве и задатке Музичке културе основношколског образовања и васпитања, сведена је на пар аудио уређаја, које увек користи група наставника и на по можда један музички инструмент (најчешће хармоника). Сходно глобалној економској ситуацији, немогуће је очекивати од било ког актера образовно-васпитног процеса, да самостално купује и прибавља скупоцене музичке инструментe, који јесу неоходни за наставу Музичке културе.

Без сумње, када је реч о настави Музичке културе, очекивати остваривање циљева и задатака, кроз визуалне представе тоналитета и октава, цртањем Ц-дур лествице или клавира, кроз који, како је наводио Попдимитров, представљајући клавир као најпогодније средство у настави музике, могу се најпрегледније сагледати тонови у свим октавама, а да се при томе не обезбеде чулни подржаја, односно слушна перцепција звукова, представља апсурд. О наведеном говоре многи признати методичари у области музичке педагогије, а међу њима и Весна Кршић Секулић, која у свом раду истиче да се у „пракси никако не треба задовољавати сликом клавијатуре, а занемарити сам инструмент“.

Слушајући савремену педагогију музике и имајући у виду реалну економску ситуацију друштва и индивидуе, с применом ИКТ-а може се постићи остваривање програмом датих циљева и задатака, без додатних трошкава.

УВОДНИ ДЕО ЧАСА

У циљу мотивационе припреме ученика приказан је филм из колекције Melody Street  филмова. Пошто је филм на енглеском језику, креирли смо превод у виду субтајтла на српском језику. Филм коришћен на часу, можете погледати у наставку, док се оргинална верзија налази на линку: www.youtube.com/watch?v=YQ2aEF337tY . 
По одгледаном филму, након краћег разговора, ученици су добили задатак, да сложе              е- слагалицу, која је у крајњем решењу насловљена називом данашње наставне јединице.
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА

У првом делу гланог дела часа, помоћу интерактивне презентације, препознавали смо звуке музичких инструмената, а о појединим инструментима научили и нешто више. 
Видео запис дела интерактивне презентације: 
У наставку часа, компоновали смо мелодију за различите инструменте. Циљ је, осим развијања полифоније, био увежбавање четворочетвртинског такта и трајање нота (осмина, четвртина, половина и цела нота) и пауза (половина, четвртина, осмина). После преслушавања инструмената у програму за креирање композиција, ученицу су изабрали три музичка инструмента (клавир, ксилофон и хармонику), за које су компоновали мелодију.
У наставку можете погледати део снимка екрана током креирања ученичке композиције.
Компоновану мелодију преслушали смо у програму и сачували у ПДФ формату за касније свирање на музичким инструментима и аудио формату.
ПДФ формат нашег нотног записа:
Аудио запис наше мелодије:
Наша музика - Ђаци четвртаци
00:00 / 00:00
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА

Свирали смо на клавиру помоћу тастауре и наше свирање забележили помоћу програма за снимање екрана.
У оквиру часа Слободних активности израђивали смо инструменте од рециклираног материјала.
Да помоћу виртуалног клавира могу се развити вештине свирања оргиналних музичких инструмената, сведочи и видео запис са часа на коме смо били у прилици да позајмимо музичке инструменте и на њима одсвирамо композиције научене помоћу виртуалног клавира. На сминку је приказан снимак интерактивне табле током повезивања учионица путем скајпа.
42543421_111308401218937jhjkhj8_29925672
bottom of page